“Çağdaş Yorum ile Geleneksel Türk Mücevheri Tasarım Yarışması”nda ödüller sahiplerini buldu…

Posted on Mar 26 2012 - 12:40pm by EDİTÖR

Mücevher İhracatçıları Birliği’nin düzenlediği “Çağdaş Yorum ile Geleneksel Türk Mücevheri Tasarım Yarışması”nda ödül alan göz kamaştırıcı mücevher koleksiyonu 22 Mart akşamı şık bir defile ile tanıtıldı…

Yarışmada ilk üçe giren tasarımcılara para ödülünün yanı sıra mesleki bilgilerini geliştirmeleri için yurt dışında eğitim ödülleri de sunuldu. Koreografisini Uğurkan Erez’in yaptığı defilenin açılışında ünlü manken Özge Ulusoy bir dans gösterisi sundu. Kıyafetlerin Siren Ertan Çarmıklı tarafından hazırlandığı defilede paha biçilmez , özel tasarım mücevherleri aralarında ünlü oyuncu Naz Elmas ‘ın da olduğu Tülin Şahin, Özge Ulusoy, Sema Şimşek, Ebru Güzel, Tuğba Karaca, Ecehan Pirim gibi ünlü mankenler tanıttı.

Bu yıl düzenlenen mücevher “Çağdaş Yorum İle Geleneksel Türk Mücevheri” konulu yarışmanın hedefi Türk tasarımlarına ışık tutarak zengin kültürümüzü çağdaş bir yorum ile dünyaya tanıtmaktı. Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Ayhan Güner , Osmanlı Saray kültüründeki elmaslı takıların yalnızca Türkiye’de üretiliyor olması ve ciddi ihracat potansiyeli taşıması nedeniyle yarışma konseptini bu konuya odakladıklarını belirtti. Güner ayrıca Türk mücevher sektörünün Avrupa’nın en büyük üretim merkezi olduğunu söyledi ve yılda ortalama %30 büyüyen çok önemli bir sektör olduğunun altını çizdi.

Yarışmada birinci olan Selçuklu motiflerinden esinlenen Asrin isimli küpeyi tasarlayan tasarımcı Ece Pınar Demirel, üreten kuyumcu ise Parla by Eriş idi. İkinci olan Eski Rum evlerindeki cumba ayağındaki enginar yaprağından esinlenen Ankinara isimli pırlantalı yüzüğü tasarlayan tasarımcı Yasemin Sinem Köselecioğlu üreten firma Ersin Koyuncu , üçüncülük ödülünü alan Selçuklu mimarisinden esinlenen 22 ayar altın üzerine yakut ve zümrütlü Mahperi bileziği tasarlayan tasarımcı İpek Taşçılar , üreten kuyumcu ise Mamuş Kuyumculuk idi.

Yarışmada birinci olan tasarımcı 10,000 TL lik para ödülü ve mesleki formasyon için MİB davetlisi olarak İtalya Vicenza Fuarı’nı ziyaret edecek. İkinci ve üçüncü olan yarışmacılar ise 7,500 TL ve 5,000TL lik para ödüllerinin yanı sıra MİB davetlsi olarak Vicenza Fuarını ziyaret edecekler. Ayrıca ilk iki finalistin 2 yıllık yurt dışı tasarım eğitim giderlerinin tamamı ile 1,500 $’a kadar yaşam giderleri TC Ekonomi Bakanlığı tarafından karşılanacak. Bu yılki yarışma gerek katılımcı sayısındaki artış gerekse finalist eserlerin tasarımları ve şık organizasyonu ile göz doldurdu.

9 aylık bir süreçte tamamlanan yarışmayı daha önce 4 kez Türkiye’nin ilk ve tek pırlanta tasarım yarışmaları olan De Beers Pırlanta Tasarım Yarışmaları’nı düzenleyen ve sektöre pek çok başarılı, genç tasarımcı kazandıran eski De Beers Türkiye Müdürü Şebnem Balkan’ın kurduğu Balkan PR yaptı. Defilede Siren Ertan özel tasarım kıyafetleri Flower Ayakkabı tasarımları tamamladı.